שייט במזרח גרינלנד בעקבות קרחונים ואורות הצפון

0 Comments


גרינלנד, או קאלאאליט נונאאט (KALAALLIT NUNAAT – ארצו של העם) כפי שמכנים אותה המקומיים, היא האי הגדול בעולם, וכיפת הקרח השנייה בגודלה בעולם. למרות גודלה, מתגוררים בה פחות מ-100,000 תושבים, מרביתם אינואיטים. מטבע הדברים, מרבית שטחה אינו מיושב, ובהתאם לכך גם אופי ההפלגות לאורך חופיה. נופי בראשית פראיים, דרמטיים ומרשימים מאין כמותם של קרחונים אדירים מתנפצים אל הים, פיורדים טבעיים מרהיבים ובעלי-חיים המאכלסים את אחד מאזורי המחיה הקשוחים ביותר בעולם. האוכלוסייה המקומית מתגוררת בנקודות יישוב קטנות ומבודדות, ותרבותה הבאה לידי ביטוי בשפה ייחודית, מוסיקה, מיתולוגיה, מלבוש ומאכלים.

הפלגה זו מתקיימת בסתיו הגרינלנדי, עת שמש החצות הקיצית מפנה את מקומה לסיכוי לראות את הזוהר הצפוני, תופעת טבע ייחודית לקטבים (באנטארקטיקה היא מכונה הזוהר הדרומי), במסגרתה רצועות אור בוהקות, בד"כ ירוקות, מפלחות את שמי הלילה בריקוד מרהיב. ההפלגה כוללת את כל סיורי החוף, מודרכים באנגלית ע"י צוות המדריכים המעולה של הספינה. תכנית הטיול המובאת מטה הינה בגדר הצהרת כוונות בלבד. כבכל הפלגה גיאוגרפית בטבע, התכנית היומית תיקבע ע"י מנהל ההפלגה וקברניט הספינה מדי ערב לקראת היום הבא, בהתאם לתנאי מזג-האוויר והים.

מסלול הטיול

יום 1 תל אביב- יעד ביניים – רקיאוויק

בהתאם ללוח הטיסות נחיתה ברקיאוויק, בירת איסלנד. נסיעה עצמאית למלון.
לינה: רקיאוויק.

יום 2 רקיאוויק – אקוריירי – עלייה לספינה

בשעות הבוקר העברה קבוצתית לאקוריירי (Akureyri), העיר השנייה בגודלה באיסלנד, ונקודת המוצא של המסע שלנו. הנסיעה אורכת כ-5 שעות בנופיה העצמתיים של איסלנד, כולל עצירה לארוחת צהריים (כלולה במחיר). בשעות הצהריים המאוחרות הגעה לאקוריירי, הממוקמת בחלקו האחורי של פיורד מרהיב, ועלייה לספינה. אזור אקוריירי נחשב למקום טוב לראות בו לווייתנים (הנפוצים ביותר הם הלווייתן גדול הסנפיר ולווייתן המינקי), ואנחנו מקווים שכבר היום, בעודנו עושים את דרכנו אל מחוץ למפרץ של אקוריירי בדרכנו לגרינלנד, נפגוש את הלווייתנים הראשונים שלנו.

יום 3 ים גרינלנד

היום אנחנו עושים את דרכנו צפונה בים הפתוח, לכיוון גרינלנד. בשעות הבוקר מדריכי הספינה יעבירו הרצאות ומצגות בנושאים רלוונטיים לאזור ולהפלגה, נתפנה להכיר את חברינו למסע ולבלות בלאונג' הנעים של הספינה, לקראת ההגעה לגרינלנד.

יום 4 מפרץ מיג – פיורד פרנץ יוזף

היום נתחיל לחקור את המרחבים העצומים של הפארק הלאומי של צפון-מזרח גרינלנד, הפארק הלאומי הגדול ביותר והצפוני ביותר בעולם. נבקר במפרץ מיג (Myggbukta), בו שכנה בעבר תחנת ציד לווייתנים נורבגית, אשר תפקדה גם כתחנה מטאורולוגית ותחנת רדיו. עוד קודם לכן, במחצית הראשונה של המאה ה-20, הנורבגים נהגו לצוד באזור זה דובי קוטב ושועלי קוטב. נבקר בבקתות הציידים הישנות, ונטייל לאורך הטונדרה המשובצת אגמים צלולים ומהווה בית לכבשי מושק, ארנבות קוטב ואווזים. את שעות אחר-הצהרים נקדיש לפיורד הקיסר פרנץ יוזף, המוקף הרים נישאים. כאן נראה לראשונה את קרחוני הענק המזוהים מאוד עם גרינלנד, ואם יתמזל מזלנו, גם לווייתנים חדי-שן (narwhals).

יום 5 הפיורד הצפוני, העמק הססגוני וקרחון וולטרשאוזן

בשעות הבוקר נעגון בעמק ברוגטדאלן (Brogetdalen) אשר בפיורד הצפוני. פירוש השם 'ברוגטדאלן' הוא "עמק ססגוני", בשל הצבעים השונים של ההרים המקיפים אותו. לא רחוק מנקודת העגינה שלנו נמצאות 2 בקתות: אחת מהן היא בקתת צייד, ואם ניכנס אליה נמצא בה ריהוט בסיסי, מזון יבש וספרים, לשימושם של הציידים העלולים "להיתקע" כאן במזג-אוויר סוער אשר אינו מאפשר צייד. הבקתה השניה שייכת לחיל הים הדני, ונועדה להעיד על הריבונות הדנית באזור ארקטי זה. נמשיך בשייט לאורך חזיתו המרשימה של קרחון וולטרשאוזן (Waltershausen) הענק, שאורכו 11 ק"מ וגובהו 20 מטרים. נגיע אל האי ימר (Ymer), ואל אחד המקומות המרהיבים בגרינלנד – מפרץ בלומסטרבוגטן (Blomsterbugten), שמשמעותו "מפרץ הפרחים", וכשמו כן הוא. למרות שאנו נבקר במפרץ בשולי העונה, עדיין פרחים מסוגים שונים וצבעים שונים ימלאו את העמק, ועל רקע העשב הירוק, הסלעים אדומים, האגם החום (כתוצאה ממינרלים שונים) והשמיים הכחולים, יתגלה לעיננו מראה עוצר נשימה ביופיו.

יום 6 פיורד הקרח, מפרץ רן ומפרץ אנטארקטיקה

משכימי קום יזכו הבוקר לראות זריחה נהדרת, בעוד הספינה שלנו מפליגה באיטיות בתוך פיורד הקרח. נופים של הרים, קרחונים ותצורות גיאולוגיות יוצאות דופן ילוו אותנו בדרכנו. נעגון במפרץ רן (Renbugten), ונצא להליכה קצרה ונעימה אל הגבעות, מהן נשקף העמק הציורי. גם כאן יש לנו סיכוי טוב לראות ארנבות קוטב וכבשי מושק. נמשיך למפרץ אנטארקטיקה. הנופים כאן אמנם לא דומים לנופים באנטארקטיקה, אבל הם לא פחות יפים! שמו של המפרץ נגזר משמה של הספינה אנטארקטיק-סונד (מפרץ אנטארקטיקה), אשר חקרה את האזור והעניקה לו את שמה.

יום 7 מפרץ סופיה והאי אלה

הבוקר נפליג דרך מפרץ סופיה הצר והיפהפה אל האי אלה (Ella), לביקור במחנה של פטרול סיריוס, אחת מיחידות העלית של הצבא הדני. חייליה של יחידה זו מתניידים בעזרת מזחלות, ועורכים סיורים ארוכי טווח, בזוגות, במרחבי הארקטיק. הסיורים יכולים להימשך 4 חודשים ויותר. בקתות של יחידה זו פזורות ברחבי הארקטיק, ואחת מהן ראינו ביום החמישי למסענו. אם יתמזל מזלנו, נפגוש במקום חיילים מהיחידה ונוכל לשמוע ממקור ראשון על החיים בה. נמשיך ונטפס אל אחת הפסגות באזור, לתצפית על הסביבה. הנוף באזור זה נחשב לאחד היפים בעולם.

יום 8 מפרץ אנטארקטיקה

היום נזכה לחקור עוד אזור בשם אנטארקטיקה בגרינלנד – מפרץ אנטארקטיקה. עדרים של כבשי מושק, ופריחת סתיו צבעונית הופכים את הנוף לשונה ומיוחד. נמשיך דרומה אל מערכת הפיורדים מהיפות בעולם – מפרץ סקורסבי (Scorseby).

יום 9 לווייתנים חדי שן והאי דנמרק

בשעות הבוקר נפליג באזור וולקוארט בונס (Volquart Boons) הקפוא. לווייתנים חדי שן משייטים באזור זה לעיתים קרובות ואנו מקווים לפוגשם. נעגון באי דנמרק או, בו נראה שרידי יישוב אינואיטי אשר ננטש לפני כ-200 שנה. מרבדי הצמחייה בצבעים אדום, צהוב וירוק, על רקע פסגות ההרים עטורות השלג והקרחונים הצפים הקרבת החוף יוצרים מראה מרהיב ביופיו. בשעות אחר-הצהרים נפליג בסירות הזודיאק שלנו בין הקרחונים המרשימים הפיורד פון, ונבין מה הפך את מערכת הפיורדים הזאת לפופולרית כל-כך. בשעות הערב והלילה תהיה לנו הזדמנות נהדרת לראות את אורות הצפון, תופעת טבע ייחודית לאזורי הקטבים, המאופיינת ברצועות אור בצבעים עזים, המרקדים בשמי הלילה ויוצרים מראה עוצר נשימה.

יום 10 פיורד הארה ופיורד ריפה, קייפ הופמן האלבו

מפרץ סקורסבי מכיל בתחומו ריכוז גדול של שקעים קרחונים המנקזים את כיפת הקרח לכיוון מזרח. אחד מהם הוא פיורד הארה, בו נבקר. פיורד הארה ממוקם על הגבול שבין מערכת הפיורדים של מפרץ סקורסבי לאזור הקרח הפנימי של גרינלנד, כך שההליכות שנקיים בסביבתו יביאו אותנו הכי קרוב שאפשר ליריעת הקרח של גרינלנד. מנקודת התצפית הגבוהה ביותר שלנו נראה את מוצא הפיורד אל הים. כאן, וגם בפיורד ריפה בו נבקר לאחר מכן, נראה קרחונים כחולים, נדירים בגודלם ובעצמתם. נרד לחוף בקרבת קייפ הופמן האלבו, להליכה רגלית במרחבי הטונדרה הסתוית הצבעונית. מפגשים עם כבשי מושק כמעט מובטחים כאן.

יום 11 עמק פרדריקס והפיורד הצפון מערבי

את הבוקר נבלה בעמק פרדריקס (Frederiksdal), בהליכה קלה בצמחייה צבועה אדום וזהב ("קיץ אינדיאני"), על רקע הרים כהים וקרחונים כחולים. גם כאן כבשי מושק וארנבות קוטב נמצאים במספרים יחסית גדולים. נשוב לספינה ונפליג מהפיורד הצפון מערבי אל סידקאפ (בתרגום 'ראש קטן'), כשבדרכנו אנו חולפים על פני קרחוני ענק שגובהם מעל 100 מטרים ואורכים מעל קילומטר. נרד לחוף בסידקאפ ונראה את שרידי ההתיישבות במקום. כ-20 תושבים חיו כאן בבתים קטנים, מתפרנסים מצייד לווייתנים ובונים מעצמותיהם את בתיהם.

יום 12 איטוקורטורמיט – מיצרי דנמרק

איטוקורטורמיט (Ittoqqortoormiut) הוא הישוב הגדול ביותר במפרץ סקורסבי, עם אוכלוסיה של כ-450 תושבים. נבקר בעיר בשעות הבוקר ונתרשם מאורח החיים המודרני צפונית לחוג הקוטב, הרחק מכל מקום יישוב אחר. בשעות אחר הצהרים נעשה את דרכנו לכיוון מיצרי דנמרק המפרידים בין גרינלנד לאיסלנד.

יום 13 מיצרי דנמרק

את יומנו האחרון על הספינה נבלה בהפלגה במיצרי דנמרק בדרכנו חזרה לאיסלנד. נהנה מהרצאות אחרונות, נצא לסיפון הפתוח, נתור אחר להקות לוויתנים גדולות, וניפרד מחברינו למסע.

יום 14 אקוריירי – רקיאוויק

ירידה מהספינה לאחר ארוחת הבוקר בנמל אקוריירי. העברה קבוצתית לרקיאוויק.
לינה ברקיאוויק.

תאריכי יציאה ומחירים

עונת הטיולים לגרינלנד:

 • טיולים לגרינלנד יוצאים במבחר תאריכים, בין החודשים יוני עד ספטמבר.
 • בחודש ספטמבר, עונת הסתיו הגרינלנדי, שמש החצות הקיצית מפנה את מקומה וקיים סיכוי לראות את הזוהר הצפוני, תופעת טבע ייחודית לקטבים, במסגרתה רצועות אור בוהקות, בד"כ ירוקות, מפלחות את שמי הלילה בריקוד מרהיב.
 • לתאריכים מפורטים ופרטים נוספים פנו אלינו: 03-5639040 או מלאו את הטופס משמאל ונחזור אליכם בהקדם.

תנאי תשלום

 • עם ההרשמה תיגבה מקדמה בסך 20% מעלות הטיול.
 • את יתרת הסכום יש לשלם עד 91 ימים לפני היציאה.
 • התשלום יתבצע בשקלים, לפי שער דולר מכירה העברות והמחאות ביום התשלום.

דמי ביטול

ההפלגה:

 • מרגע ההרשמה ועד 121 ימים לפני היציאה: 750 $ לאדם.
 • 91-120 ימים לפני היציאה: 20% דמי ביטול.
 • 90 ימים או פחות לפני היציאה: 100% דמי ביטול.
 • הטיסות: בהתאם לתנאי הביטול של חברות התעופה.

ביטוח דמי ביטול בלעדי לגיאוגרפית!

לחברתנו ביטוח נוסעים ייחודי להפלגות הגיאוגרפיות, אותו ניתן להנפיק עד שנה לפני יום החזרה מהטיול, ואשר כולל סעיף המכסה דמי-ביטול עד גובה של $15,000 לאדם, בכפוף לתנאי הביטול של הפוליסה. לפרטים התקשרו: 03-5639040.

הערות חשובות

 • המחיר הינו למטייל, ע"פ התא המצוין למעלה.
 • לתשומת ליבכם: תכנית ההפלגה המובאת כאן היא בגדר הצהרת כוונות. התכנית בפועל תיקבע ע"י קברניט הספינה ומנהל ההפלגה, מדי יום לקראת היום הבא, בהתאם לתנאי מזג האויר ומיקום בעלי-החיים..
 • המחירים בכפוף לזמינות מקומות בהפלגה.

  מחיר השייט כולל

  • העברות קבוצתיות ממרכז רקיאוויק לספינה באקוריירי וחזרה.
  • 11 לילות על גבי הספינה Sea Spirit, בתא עפ"י בחירתכם.
  • כלכלה: פנסיון מלא בספינה, עמדות קפה ותה 24 שעות ביממה.
  • הדרכה: צוות מדריכים דוברי אנגלית בספינה.
  • כל סיורי החוף.
  • מגפי גומי בהשאלה לתקופת ההפלגה.
  • מעיל דו-שכבתי מחמם ואטום למים במתנה.
  • ביטוח פינוי בחירום.

  מחיר השייט אינו כולל

  • טיסות בינ"ל ולינה ברקיאוויק.
  • שייט בקיאקים: עלות של $580 לאדם, מותנה בהרשמה מראש וכפוף לזמינות המקומות.
  • ביטוח נסיעות ומטען.
  • משקאות קלים ואלכוהוליים.
  • הוצאות אישיות: כביסה, טלפונים, אינטרנט.
  • טיפים לנותני השירותים בספינה.
  • כל מה שלא כלול תחת הסעיף "מחיר הטיול כולל".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

nine − four =